close
تبلیغات در اینترنت
قطاری به مقصد تاریخ
قطاری به مقصد تاریخ
آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
منبع الهام بخش براي فيلمنامه نويسان سرگردان 2 1319 firisheh91
مکان های گردشگری ترکیه و ارمنستان 1 947 firisheh91
ضعف شخصیت پردازی در سینمای ایران 0 930 manager
چگونه ایده های خود را پرورش دهیم؟ 2 1129 manager
چطور داستان خود را با سه سوال درباره شخصيت اصلي، بهتر نماييم؟ 0 882 manager
چگونه ایده های خود را پرورش دهیم؟ (قسمت دوم) 0 1150 lida
چگونه موضوع فیلم کوتاه را انتخاب کنیم؟؟؟ 3 994 lida
be khone bahaleeeeeeeeeeeeeeeee 1 656 nui_43
heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 1 435 nui_43
نرم‌افزارهای تدوین فیلم 4 894 alirezatorkaman
کتاب های کاردانی به کارشناسی معماری 0 467 tmoeini
رنگ زبان نشان دهنده چیست؟ 1 560 tmoeini
نویسندگی چیست؟ نویسنده کیست؟ 1 667 nui_43
تئاتر چیست؟ (قسمت دوم) 9 2193 manager
راهکارهای خروج از التهاب بازار ارز 0 362 alirezatorkaman
راهکارهای خروج از عدم تعادل بازار ارز 0 350 alirezatorkaman
ترفندهای دکوراسیون برای بزرگتر جلوه دادن اتاق نشیمن 0 508 alirezatorkaman
ترفند مجسمه سازیییییییییییییییییییییییییییییییی 0 487 alirezatorkaman
بنر سایت 1 377 lida
مقدمه ای بر هنر نویسندگی 2 637 lady_taraneh

موزه لوور پاریس

بنام خالق هستی بخش

موزه لوور پاریس

 

موزه لوور در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده است. بیش از ۳۵ هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. موزه لوور یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان است. این بنا توسط پادشاهان فرانسه دائما گسترش می یافت .ریشه کلمه لوور بمعنای “روشنائی آسمان” است. دولت فرانسه آثار هنری با ارزش لوور را در بین دو جنگ جهانی اول و دوم مخفی و بشدت مراقبت کرده است . این مکان برای آنکه در مواقع ضروری دوباره قابل استفاده باشدبه صورت اسرار آمیز و نهان باقی مانده است. قسمت های زیادی از این بنا به سبک رنسانس فرانسه ساخته شده و درسال ۱۵۴۶ معماری با نام پیرسکات به دستور پادشاه فرانسیس اول مجموعه غربی لوور را ساخت.

موزه لوور پاریس


ادامه مطلب
منابع قدرت : پادشاهی و انواع آن

بنام خالق یکتا

منابع قدرت : پادشاهی و انواع آن

 

پادشاهی یا سلطنت

به انگلیسی: Monarchy‏ شکلی‌است از نظام حکومتیکه در آن فردی به عنوان رئیس کشوربه نام پادشاهیا ملکهدارد. این عنوان معنای خاص نمادی دارد. هگل ایران‌زمین را نخستین دولت شاهنشاهیمی‌نامد.

مشروعیتپادشاه با توجه به معنای خاص دینی و نمادی مقامش ممکن است منزلت «پدر» ملت را به او بدهد.

پادشاهی


ادامه مطلب
آیین سوگ سیاوش (سووشون)

بنام خالق یکتا

جالب است که بدانیم در دوره قبل از اسلام هم آئین عذاداری در فلات پر افتخار ایران وجود داشته است ، و یکی از این آئین ها که بیشترین درصد محبوبیت در سراسر پارس را داشته است سوشون نام دارد که در سوگ سیاوش اسطوره بزرگ ایرانی است.

سیاوش

آیین سوگ سیاوش (سووشون)

سوگ سیاوش و یا سیاوشان، نام آئین و نیز اماکنی است که در آن‌ها سوگ سیاوش گرفته می‌شده‌است. گستردگی سوگ سیاوش در ایران از آن جا معلوم می‌شود که علی رغم هزار و سیصد سال نفوذ اسلام در وجوه مختلف زندگی ایرانیان چند روستا در این منطقه ازهرات تا مازندران و جنوب آشتیان و یک مسجد درشیراز هنوز نام سیاوش دارد.

محل برگزاری آئین سیاوشان ونوروز سیاوشان.

(محل برگزاری آئین سیاوشان ونوروز سیاوشان.)

همچنین نشانه‌های سوگ سیاوش بر آثار سفالی کهن خوارزم و فرارود (ماوراءالنهر)، نقاشی‌های دیواری پنجکنتسغد، آثار سفالی جدیدتر و نیز در برخی از آئین‌های عزا و تعزیه در ایران امروز باقی مانده‌است.شواهد دیگری از بخش‌های اصیل اسطوره سیاوش در جاهای دیگر، از جمله هنر مینیاتور ایران هم بازمانده‌است.


ادامه مطلب
در روز عاشورا چه گذشت؟

در روز عاشورا چه گذشت؟

 

۱ – تنظیم سپاه: 

امام حسین علیه السلام پس از نماز صبح، سپاه خویش را که متشکل از ۳۲ تن سواره و ۴۰ تن پیاده بودند، به سه دسته تقسیم کرد. دسته اول را در بخش میمنه، دسته دوم را در بخش میسره و دسته‌اى را میان آن دو قرار داد.

 عاشورا

فرماندهى بخش میمنه را به زهیر بن قین و فرماندهى بخش میسره را به حبیب بن مظاهر واگذار کرد و خود در وسط دو سپاه مستقر شد و بیرق سپاه را به برادرش عباس بن على علیه السلام معروف به قمر بنى‌هاشم سپرد و خیمه‌ها را در پشت سر قرار داد. عمر بن سعد نیز سپاهیان جنایت‌پیشه خود را به چند گروه تقسیم کرد. وى، فرماندهى بخش میمنه را به عمر بن حجاج، فرماندهى بخش میسره را به شمر بن ذى الجوشن، فرماندهى سواره نظام را به عروه بن قیس و فرماندهى پیاده نظام را به شبث بن ربعى واگذار کرد. وى بیرق، ننگین سپاه خود را به غلامش درید سپرد. دو سپاه در برابر یک دیگر صف‌آرایى کرده و براى آغاز نبرد سرنوشت ساز، لحظه شمارى مى‌کردند.


ادامه مطلب
درباره : آموزشگاه , سبک زندگی , دین و اندیشه , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ اعراب , رویداد های تاریخی , نامداران تاریخ , تاریخ اسلام , مشاهیر وبزرگان جهان ,
بازدید : 360
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 18

برچسب ها : عاشورا , امام حسین , اما حسین که بود , اما حسین که بود؟ , حوادث روز عاشورا , در روز عاشورا چه گذشت؟ ,
اولین چاه نفت دنیا فوران كرد!

اولین چاه نفت دنیا فوران كرد!

152 سال پیش در روز 27 اوت سال 1859 میلادی نفت برای اولین بار از زیر زمین به بیرون فوران كرد و نخستین چاه نفت جهان در آمریكا به نفت رسید.این واقعه در ایالت پنسیلوانیا واقع در شمال شرقی آمریكا در نزدیكی تیتوسویل در محلی به نام اولد كریك رخ داد.

چاه نفت

 

 

 

 

 

 

 

ادوین ال دریك 60 ساله كه خود را سرهنگ بازنشسته ارتش معرفی می كرد سرانجام تلاش هایش به نتیجه رسید و توانست با حفر چاه به نفت دست یابد.
برخلاف عقیده كارشناسان آن دوره ، ادوین دریك معتقد بود با حفر یك چاه ساده می توان نفت استخراج كرد. او یك چاه را به لطف یك سرمته كه به یك كابل متصل بود و توسط یك ماشین بخار به حركت درمی آمد ، حفر كرد.
هنگامی مته حفاری به عمق 23 متری رسید طلای سیاه از این چاه به بیرون فوران كرد. ادوین در همان روز نخست تولید جهانی نفت را دو برابر كرد! كاری كه تاكنون هرگز كسی موفق به انجام آن نشده است!.


ادامه مطلب
درباره : اقتصاد , تاریخ اقتصاد , نفت و گاز , پابه پای دانشمندان , اکتشافات و اختراعات جهان , شیمی و قواعد زیستن , قطاری به مقصد تاریخ , رویداد های تاریخی ,
بازدید : 208
امتیاز : نتیجه : 1 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 13

اولین فرمانده زن ایرانی

اولین فرمانده زن ایرانی

آرتمیس همیشه مورد احترام دربار و شخص شاه بود و غالبا مورد مشورت شاه قرار میگرفت و در شورای جنگی رای وی از آرا مهم محسوب میشد.

 اولین فرمانده زن ایرانی

 

 

 

 

 

 پدر آرتمیس لو گدامیس نام داشت. وی فرماندار شهرهالیکارناس مرکز کارپا بودو مادرش در جزیره ی کارت به دنیا آمده بود. در مورد ریشه ی نام این بانو دو نظر وجود دارد. ممکن است نام این بانو از الهه ی یونانی یعنی آرتمیس که در اسطوره‌های یونانی، خدابانوی شکار و ماه و حاصلخیزی بوده، به عاریت گرفته شده‌باشد و از طرفی دیگر ممکن است ریشه ی نام این بانو از واژه‌های ایرانی آرتا، آرت، آرته (از اوستایی یا پارسی کهن) که می‌تواند به بزرگ، خوب، پاک واژه‌شناسی شود، گرفته شده‌باشد. بنابر این واژه‌شناسی آرتمیس می‌تواند «بانوی پاک، بزرگ، ...» باشد.


ادامه مطلب
درباره : قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ ایران , نامداران تاریخ , مشاهیر وبزرگان جهان , شرح حال ,
بازدید : 200
امتیاز : نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 9

هنر انقلاب (1)

هنر انقلاب (1)

هنر انقلاب از منظرهای مختلفی مثل: سیر تاریخی، ساختار بصری، عملكرد، مشخصات و شیوه اجرا و... قابل بررسی است . تعهد ، اخلاق‌مداری، واقع گرایی، توجه به آرمانها ، ارزش ها و اصول والای دینی و اسلامی، در خدمت حقایق بودن، دفاع از آرمان ها و اصول انقلاب اسلامی ، فراهم ساختن زمینه رشد و هنر مبتنی بر معرفت اسلامی ، ترویج فضایل اخلاقی – انقلابی  و... را می توان از ویژگی ها و خصوصیات اصلی هنر انقلاب برشمرد .


ادامه مطلب
درباره : آموزشگاه , سبک زندگی , دین و اندیشه , قطاری به مقصد تاریخ , رویداد های تاریخی ,
بازدید : 173
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

امام علی علیه السلام، مردی فراتر از شعار

امام علی علیه السلام، مردی فراتر از شعار

مولای متقیان علی علیه السّلام الگوی تمام نمای سیره رفتاری پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی الله علیه وآله است. امـام عـلى عـلیـه السـّلام تـلاش مـى كـرد تـا چـونـان رسـول خـدا صـلى الله عـلیـه و آله بـخـورد و بـیـاشـامـد و زنـدگـى كـنـد.

سفره ای ساده و بی ریا

امام على علیه السّلام تهیدست نبود، از دسترنج خود تولید فراوانى داشت وقتى فقراء و یـتـیـمـان را دعـوت مـى كرد، بر سر سفره انواع غذاهاى رنگارنگ مى گذاشت ، و همگان را دعوت به تناول غذاها مى كرد، امّا خود بر سر همان سفره ، نان خشك مى خورد.

امام علی

 


ادامه مطلب
عدالت و قانون در زمان هخامنشیان

عدالت و قانون در زمان هخامنشیان

در زمان هخامنشیان برای آنکه کار محاکمات به درازا نکشد برای هر نوع دعوی مدت زمان معینی مقرر شده بود که می بایست در ظرف آن مدت حکم صادر شود.

 در زمان هخامنشیان به داوری و احقاق حق اهمیت داده میشد، چنانچه به نقل از هرودت مورخ نامی آورده شده است:

هخامنشی

ادامه مطلب
درباره : قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ ایران , نامداران تاریخ ,
بازدید : 192
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

برچسب ها : تاریخ , تاریخ ایران , هخامنشیان , سلسله هخامنشیان , دولت هخامنشی , کوروش کبیر , کوروش کبیر که بود؟ , زمان هخامنشیان , هخامنش , عدالت و قانون در زمان هخامنشیان , عدالت و قانون هخامنشیان , هرودت , هرودت کیست , هرودت که بود , گفته های هرودت , مورخ , بنیادگذار سلسله هخامنشی , تنظیم قانون در دولت هخامنشی , عهد هخامنشی , قضاوت در عهد هخامنشی , قانون در زمان هخامنشی , سلطنت داریوش , افلاطون , دادگاه های مختلف در این دوره , استبداد ایرانی یا نظمی اجتماعی ؟ , استبداد ایرانی , عدالت در زمان هخامنشیان , داتا , داتا چه بود , داتا چه بود؟ , داتا چه بوده , داتا چه بوده؟ , داتا چیست , انواع جرائم و مجازاتها در زمان هخامنشیان , داتا در دوران هخامنشی , قضاوت و داوری , شاه , شاهان , آئین دادرسی و روش محاکمه , حق عفو , حق عفو چیست , حق عفو یعنی چه؟ , حق عفو یعنی چه ,
قلعه هزار ساله شوشتر

قلعه هزار ساله شوشتر

قلعه سلاسل در استان خوزستان و در شمال‌غربی شهرستان شوشتر در کنار رودخانه شطیط قرار دارد. قدمت این قلعه بر طبق برخی روایات مربوط به دوره ساسانی می‌شود. ولی بر طبق گفته راولینسون این قلعه همان قلعه باستانی مربوط به دوران ساسانی نیست.
قلعه سلاسل بارها و بارها بازسازی شده و ویرانی‌هایی که در حال حاضر به چشم می‌خورد مربوط به قلعه دوران قاجار است. هرچند که امروز تمام عمارت های این قلعه تخریب شده‌اند و جز اتاق های زیر زمینی، شوادانها و تونلهای داریون چیزی از آن نمانده‌است.

2


ادامه مطلب
ساختار نظام مالياتی در دولت سلجوقی

ساختار نظام مالياتی در دولت سلجوقی

سلجوقيان در محدوده سال‌هاي 431 تا 590 هجري امپراتوري گسترده‌اي را به مركزيت ايران شكل دادند كه از جيحون تا آناتولي و شام و در مقاطعي از كاشغر در تركستان تا لاذقيه در سواحل درياي مغرب (مديترانه) گسترش يافته بود.

 


ادامه مطلب
مکتب سلجوقی

مکتب سلجوقی

اولین مکتب نگارگری ایرانی

 

مکتب سلجوقی که مربوط به دوران حکومت سلجوقیان در ایران است اولین مکتب نگارگری ایران پس از اسلام است که در آن تاثیرات هنر ایرانی کاملا مشهود است و کم کم انگاره های هنر عربی ( مکتب بغداد) از آن کنار می رود و زدوده می شود.

سلجوقیان كه طایفه‌ای ترك‌تبار بودند و در زمان سامانیان ماوایشان در اطراف بحر خزر بود، در روزگار غزنویان در حدود سال 416 ه‌ق در ماوراءالنهر طغیان كرده، با وجود سركوب شدن توسط حكومت وقت، علم عصیان خود را بر زمین نگذاردند و پس از مرگ سلطان‌محمود غزنوی، با پسرش مسعود جنگیدند و بالاخره او را در نواحی مرو و سرخس شكست دادند و در سال 429 ه‌ق سلسله سلجوقی را در نیشابور تاسیس كردند. آن‌ها كه قدرت زیادی داشتند، تا سرزمین های نزدیک بغداد را به متصرفات خود ضمیمه كردند.

ادامه مطلب
درباره : هنر , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ ایران ,
بازدید : 543
امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 9

برچسب ها : هنر , مکتب سلجوقی , هنر نقاشی , انواع هنر , انواع هنر کدامند؟ , هنر نگارگری , نقاشی , نگارگری , مکاتب هنری , مکاتب هنری ایرانی , مکاتب هنر نقاشی , مکاتب هنر نگارگری , مکاتب نگارگری , مکاتب نگارگری ایرانی , سلجوقیان , کهنترین مینیاتور , اولین مکتب نگارگری ایرانی ,
هنر معماری و آثار به جای مانده از معماران مصر باستان
هنر معماری و آثار به جای مانده از معماران مصر باستان

به جرأت می توان گفت که پیشرفته ترین هنر معماری در جهان باستان به مصر متعلق است. پدیده های معماری و به سخن دیگر آثار به جای مانده از معماران هنرمند مصر باستان نه تنها در نوع خود بی نظیر است، بلکه جهانیان و به ویژه هنرشناسان را به شگفتی وا داشته است.

تحول و تکامل روزافزون در این عرصه مصر را در ردیف سرزمین هایی قرارداده است که نامش در تاریخ منجمله با اهرام سه گانه رقم خورده و جاودانی شدهاست. این واقعیتی است که در هر مقطعی از تاریخ مصر باستان، معماری آن سرزمین از هر کشور دیگر پیشرفته تر و تکامل یافته تر بوده است. هنر معماری در مصر را صاحبنظران در یک جملۀ کوتاه بیان کرده اند و آن این است که«هنر معماری در مصر به درجۀ کمال رسیده بود».


ادامه مطلب
درباره : هنر , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ مصر ,
بازدید : 306
امتیاز : نتیجه : 3 امتیاز توسط 3 نفر مجموع امتیاز : 3

برچسب ها : هنر , معماری , هنر معماری , معماران , معماران مصر , معماران تاریخ , معماران تاریخچه مصر , معماران مصری , معماری در مصر , هنر معماری در تاریخ , تاریخچه معماری , تاریخچه معماری در مصر , تاریخچه معماری مصر , مصر , هنر مصر , تاریخچه هنر , تاریخچه هنر در مصر , انواع هنر , انواع هنر در تاریخ ,
هنر معماری معابد مصریان باستان

هنر معماری معابد مصریان باستان

مصریان معابد را ارزشمند ترین پایگاه های فکری، سیاسی، اخلاقی و فرهنگی خود به شمار می آورده اند. معابدی که در آنها مراسم عبادت به خدایان و انجام یافتن فرایض دینی، برگزاری آداب و آیین های گرامی داشت خدایان از جمله«تقدیم شراب به حضورخدایان»[۱] به عمل می آمده است، خانۀ خدایان نام داشته است. این بناها که برای پناه دادن موجودات لاهوتی و ابدی به کار می رفت عمدتاً با سنگ های زیبا و محکم ساخته می شده است. هر معبدی دارای محوطۀ وسیعی بود . این فضای بزرگ که گاهی مساحت آن به چندین صد متر مربع می رسیده است، محل زندگی کاهنان، خدمتگزاران، انبارهای آذوقه و ابزار و ادوات و سایر ملزومات متعلق به معبد، محل نگهداری چهارپایان، اطاق ویژۀ نگهداری قربانیان و… بوده است. برای هر کدام از این عناصر فضای ویژه ای با مشخصات خاص و اندازۀ مناسب پیش بینی شده بوده است.


ادامه مطلب
درباره : هنر , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ مصر ,
بازدید : 280
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : هنر , معماری , تاریخ , هنر معماری , معماری در تاریخ , هنر معماری در تاریخ , تاریخچه هنر معماری , تاریخچه معماری , تاریخ هنر , تاریخ هنر معماری , تاریخ معماری , مصر , تاریخ مصر , هنر مصرب , هنر مصر , هنر در مصر , تاریخچه هنر در مصر , مصر باستان , هنر معماری در مصر , هنر معماری در مصر باستان , معماری مصر ,
اقتصاد هند در مسير دهلي واقعيت مي‌يابد

اقتصاد هند در مسير دهلی واقعيت مي‌يابد

اشاره: شايد تصاوير تلويزيوني خبري، فيلم‌ها و عكس‌هاي روزنامه‌ها باعث شده‌اند اولين تصويري كه با شنيدن كلمه‌ «هند» به ذهن‌مان خطور كند، چنين چيزي باشد: قطارهاي مملو از مسافر، اتوبوس‌هاي دوطبقه‌اي كه روي سقف‌شان آدم نشسته است، و... پانكاچ ميشرا همين تصوير ذهني كليشه‌اي را به موضوع مقاله‌ خوب خود درباره‌ اقتصاد هند بدل كرده و با شرح سفرهاي هوايي و زميني خود، چالش‌هاي توسعه‌ هند را بيرون كشيده است.

 


ادامه مطلب
درباره : اقتصاد , اخبار دنياي اقتصاد , تاریخ اقتصاد , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ هند ,
بازدید : 244
امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 4

برچسب ها : هند , اقتصاد , اقتصاد هند , اقتصاد هندوستان , تاریخ اقتصاد , اقتصاد در هند , تاریخ , دهلی , اقتصاد هند در مسير دهلی واقعيت مي‌يابد ,
اختراعات بزرگ تاریخی، دزدی فکر یا خلاقیت فردی؟

یک حقوقدان و پژوهشگر تاريخ علوم مطرح کرد
اختراعات بزرگ تاریخی، دزدی فکر یا خلاقیت فردی؟

اینکه اختراعات مهم تاریخ بشر تا چه قدر مرتبط با فکر و خلاقیت یک نفر یا محصول اندیشه و تجربه علمی افراد و گروه‌های گوناگون بوده است پرسشی است که در دهه‌های اخیر از سوی بسیاری از پژوهشگران مطرح شده است.

اخیرا مارک لملی، پژوهشگر تاریخ علوم و استاد دانشکده حقوق استانفورد در مقاله ای با عنوان «افسانه مخترعان یکه‌تاز» چنین استدلال کرده که اکثر اختراعات قرن نوزدهم و بیستم به افراد خاصی تعلق نداشته بنابراین آنها را نمی توان به یک نفر نسبت داد و حتی شاید نتوان آنها را اختراع حقیقی نامید چرا که بیشتر جنبه حقوقی دارند.

 234


ادامه مطلب
روزی که ماشين تحرير ساخته شد

گاهشمار
روزی که ماشين تحرير ساخته شد

23جولاي سال 1829 ويليام برت آمريكايي ماشين تحريري را كه ساخته بود و گفته مي‌شود نخستين تايپ رايتر بوده است در ايالت ميشيگان به ثبت رسانيد، ولي از آن پس اشاره ديگري به ماشين ساخت ويليام برت نشده است تا اينكه 31 سال بعد (سال 1867) سه آمريكايي ديگر به نام‌هاي كريستوفر شول، كارلوس گليدن و سميوئل در شهر ميلواكي ايالت ويسكانسين آمريكا ماشين تحريري را ساختند كه استفاده از آن آسان و عملي بود و كارخانه رمينگتون كه در آن زمان تفنگ و چرخ خياطي توليد مي‌كرد امتياز انبوه‌سازي اين تايپ رايتر را به مبلغ 12 هزار دلار از آنان خريد و تحت نام «شول ـ گليدن» به توليد صنعتي آن پرداخت كه اكنون و در سراسر جهان وسيله اي عمومي و ضروري شده است. بايد دانست كه تلاش براي ساختن ماشين تحرير تحت نام « تايپو گرافر » از قرن چهاردهم ميلادي آغاز شده بود، اما تا قرن هجدهم عملي نشد.


ادامه مطلب
درباره : پابه پای دانشمندان , اکتشافات و اختراعات جهان , قطاری به مقصد تاریخ , روز شمار تاریخ , رویداد های تاریخی ,
بازدید : 208
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 6 نفر مجموع امتیاز : 10

برچسب ها : تقویم , تاریخ , تاریخ اروپا , روزشمار تاریخ , وقایع تاریخی , ماشین تحریر , اختراع ماشین تحریر , گاهشمار , گاهشمار تاریخ , گاهشمار تاریخی , تيبريوس , امپراتور روم , ويليام برت , مخترع , مخترع ماشین تحریر ,
کشف نقشه‌ منحصر به فرد جهان در مونیخ

کشف نقشه‌ منحصر به فرد جهان در مونیخ

کشف نقشه‌ منحصر به فرد جهان در مونیخ


دو پژوهشگر زن آلمانی به ‌طور تصادفی، یکی از نادرترین نقشه‌های جهان در قرن پانزدهم را در کتابخانه دانشگاه مونیخ پیدا کرده‌اند. این نمونه را والدزه‌‌مولر، نقشه‌کش معروف کشیده که پدرخوانده قاره آمریکا به شمار می‌رود.
دو پژوهشگر آلمانی به تازگی وتصادفی نقشه‌ای یگانه از جهان را یافته‌اند که در سال ۱۵۱۷ توسط مارتین والدزه‌‌مولر کشیده شده است. این نقشه در قفسه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اسناد مربوط به قرن نوزدهم کتابخانه دانشگاه مونیخ نگهداری می‌شده و صدها سال بدون جلب توجه در گوشه‌ای خاک خورده است.

والدزه‌مولر نخستین کسی است که در نقشه جهان از نام آمریکا استفاده کرده و مشهور به "پدرخوانده آمریکا" است. نقشه کشف شده حدود سی سانتیمتر طول دارد و خشکی‌ها و آب‌های زمین در آن به شکل ۱۲ نوار لوزی مانند مجزا از هم رسم شده‌اند که با اتصال حول یک قطعه چوبی گرد، کره‌ای با قطر ۱۱سانتیمتر را می‌سازند.


ادامه مطلب
کندوان ثبت جهانی می‌شود

کندوان ثبت جهانی می‌شود

53

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تلاش می‌شود روستای کندوان تا سال2014 ثبت جهانی شود، گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید قبل از روستاهای دیگر پرونده این روستا را برای ثبت جهانی ارائه می‌کرد.

تراب محمدی با اشاره به اینکه هتل کندوان از مجموعه‌های بی‌نظیر دنیاست افزود: فاز اول این هتل برای تورهای گردشگری آسیای شرقی و اروپا که معمولا 25تا 30نفر بودند، پاسخگو نبود که امیدواریم با افتتاح فاز دوم این مشکل برطرف شود. وی در مراسم افتتاح فاز دوم هتل صخره‌ای کندوان با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی قابلیت‌های گردشگری و تاریخی بسیاری دارد، در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: این استان تمام شاخص‌های گردشگری و صنایع‌دستی را یکجا داراست و دواثر تاریخی که ثبت جهانی شده را در خود جای داده است. بازار تبریز به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مسقف آجری و مجموعه کلیسا‌های آذربایجان و مجموعه‌های تاریخی دیگر از شاخص‌های گردشگری این استان هستند.


ادامه مطلب
درباره : mek در سر تیتر روزنامه ها , اخبار فرهنگی و هنری , قطاری به مقصد تاریخ ,
بازدید : 194
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : کندوان , روستای کندوان , تاریخ , کندوان ثبت جهانی می‌شود , میراث فرهنگی , صنایع‌دستی آذربایجان شرقی , هتل کندوان ,
بازخوانی شکست چرچیل در انتخابات 1945 بریتانیا و شکل­‌گیری دولت رفاه

بازخوانی شکست چرچیل در انتخابات 1945 بریتانیا و شکل­‌گیری دولت رفاه

ادامه مطلب

درباره : اقتصاد , قطاری به مقصد تاریخ , رویداد های تاریخی ,
بازدید : 160
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : تاریخ , چرچیل , بازخوانی شکست چرچیل در انتخابات 1945 بریتانیا و شکل­‌گیری دولت رفاه , شکل­‌گیری دولت رفاه , شکست چرچیل در انتخابات 1945 , شکست چرچیل , دولت ائتلافی , تشکیل دولت ائتلافیگ , churchil ,
جمجمه 1.9 میلیون ساله

 

جمجمه 1.9 میلیون ساله

دو سال پیش دانشمندان اعلام کردند که بخشی از اسکلت‌های یک گونه جدید از انسان‌ها را در یک غار در آفریقای جنوبی کشف کرده‌اند و اکنون بقایای بیشتری از این اسکلت در یک قطعه سنگ بزرگ به ضخامت یک متر در دانشگاه ویتواترزراند در آفریقای جنوبی کشف شده است.


ادامه مطلب
درباره : mek در سر تیتر روزنامه ها , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ باستان , تصاویر باستانی ,
بازدید : 190
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : جمجمه 1.9 میلیون ساله , باستان , جمجمه , آفریقای جنوبی , دانشگاه ویتواترزراند , CT , Australopithecus sediba ,
هنر عطر سازی (تاریخچه)

تاریخچه عطر در جهان

سنت تولید عطر در فرانسه سابقه اى بسیار طولانى دارد. شهر گِراس دراین كشور از قرن ۱۶ در تولید عطر شهرت فراوانى داشته است.

شرکت ژان نیل قدیمی ترین شرکت عطر در جهان است، که در سال1779 توسط ژان نیل اِلدِر که خود یک پرفیومر وعطر ساز بود، تاسیس شد

بعد از وی ژان آنتونی نیل در سال 1800 میلادی هدایت کارخانه را بدست گرفت. از آن تاریخ تاکنون بهترین عطر های جهان در این کارخانه تولید می شود . هم اکنون شرکت ژان نیل سهم زیادی از اسانس(ماده اصلی ساخت ادکلن) مورد نیاز شرکت های بزرگ ادکلن سازی نظیر شانل ،کریستن دیور و همچنین هنکل آلمان را تامین مینماید


ادامه مطلب
درباره : هنر , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ مصر ,
بازدید : 430
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : هنر , انواع هنر , عطر , عطر سازی , هنر عطر سازی , تاریخچه عطر در جهان , تاریخچه عطر , عطر در جهان , شهر گراس , کارخانه ژان نیل , تاريخچه عطر در مصرپ , تاريخچه عطر در مصر , مصر , تاریخ , تاریخ مصر , perfumum , perfume , Harshacharita , Tapputi , Grasse , Grasse کجاست , Grasse کجاست؟ ,
هنر مجسمه سازی و تاریخچه آن (قسمت دوم)

هنر مجسمه سازی

24

مجسمه‌سازی، تندیس گری یا پیکرتراشی هنر همگذاری یا ریخت (شکل) دادن به اشیاء است. این با هم قرار دادن یا ریخت-دهی ممکن است در هر اندازه یا با هر سازمایه‌ای (مصالحی) انجام گیرد.
به فرآورده های این هنر تندیس یا مجسمه گفته می‌شود. هر پیکر یا سازه سه بعدی که به منظور دارا بودن یک بیان هنری آفریده شده را می‌توان تندیس نامید.
البته باید توجه داشت که هر شکل دادنی را مجسمه سازی نمی گویند بلکه باید در ورای آن یک فکر ایده یا یک نواوری وجود داشته باشد.
مجسمه سازی یکی از قدیمیترین و پویاترین هنرهاست، و مجسمه ساز (بیشتر پیکر تراش) در طول تاریخ معمولا از اعتبار زیادی برخوردار بوده است.


ادامه مطلب
درباره : هنر , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ ایران ,
بازدید : 545
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : هنر , انواع هنر , هنرمند , مجسمه , مجسمه سازی , هنر مجسمه سازی , هنر مجسمه سازی در ایران باستان , ایران باستان , پیکر تراش , تندیس گری , هنر تندیس گری , پیکرتراشی , هنر پیکرتراشی , تاریخچه مجسمه سازی , تاریخ هنر ,
رویارویی سلطان صاحبقران با دنیای مدرن

تاریخ ايران
رویارویی سلطان صاحبقران با دنیای مدرن

عصر قاجار را که از پس از برآمدن آقامحمدخان شروع و در اواخر قرن 14 هجری به سلطان احمدشاه ختم شد، می‌توان یکی از ادوار مهم و تاثیرگذار تاریخ ایران در عرصه بین‌المللی و دیپلماسی دانست. برخورد فرهنگ ایرانی با اروپایی در سال‌های آغازین عصر انقلاب صنعتی و جنگ‌های متمادی با دولت روسیه خود انقلابی عظیم برپا کرد که باعث شد ایرانیان فاصله خود را با اروپا درک کرده و در اثر رویارویی با تمدن جدید به اصلاحاتی اساسی در ساختارهای بنیادین کشور خود دست بزنند.


324


ادامه مطلب
درباره : اقتصاد , تاریخ اقتصاد , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ ایران , رویداد های تاریخی ,
بازدید : 221
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : رویارویی سلطان صاحبقران با دنیای مدرن , سلطان , تاریخ , تاریخ اقتصاد , اقتصاد , صاحبقران , سلطان صاحبقران , دنیای مدرن , عصر قاجار , تاریخ ایران , آقا محمد خان قاجار , اقتصاد در عصر قاجار ,
هنر در عصر آشوریان (تاریخچه هنر)

هنر در عصر آشوریان

بابل در حدود سال 1595 پیش از میلاد در برابر حمله "حتی" ها که در آناتولی ( ترکیه امروزی) مستقر بودند سقوط کرد. "حتی" ها سپس این سرزمین را ترک کردند و در نتیجه بابل که حالا ضعیف تر شده بود در برابر حمله مهاجمان ( "کاستی" ها از شمال غرب و "عیلامی" ها از شرق) بی دفاع ماند. با وجود اینکه سلسله دوم بابلی ها تحت فرماندهی " نبوچادنزار" اول ، اهل " ایسین" (1125-1104پ.م) به قدرت رسید ، آشوری ها کمابیش تا آخر این هزاره حاکمیت جنوب بین النهرین را در دست داشتند. سرزمین آنها دولت- شهر آشور بود( به نام آشور، یکی از خدایان) و در بالادستِ رود دجله قرار داشت.
هنر امپراتوری: بیان قدرت پادشاهی

342


ادامه مطلب
تحول تجارت در عهد ساسانيان

تحول تجارت در عهد ساسانيان

بقاياي كاروانسراي بيستون در دوره ساساني

تمرکزگرایی دولت ساسانی تغییرات مهمی در تجارت آن دوره ایجاد کرد، علاوه بر آن، استقلال شهرهای کاروانی سوریه و بین‌النهرین نیز از بین رفت با اين حال بازرگانی تحت حکومت ساسانیان همراه با سلسله مراتب قانونی، به خوبی سازماندهی شده بود.

423

 

ادامه مطلب
بومیان آمریکا یا رانده شدگان از آمریکا!

بومیان آمریکا یا رانده شدگان از آمریکا!

 سرزمین آدم مانند پوست و خون آدم می ماند. این یک حس غریزی و جدا نشدنیست. اگر بلایی سر میهن آدم بیاورند مثل این می ماند که به خود آن شخص تجاوز شده و انسان به هر قیمتی که شده مایل به جلوگیری از بروزچنین حادثه ایست. ولی اگر با وجود مقاومتهای بسیار چنین اتفاقی بیافتد، تا قیام قیامت در یاد مردمان آن کشور خواهد ماند و بدون شک مستوجب ایجاد نفرت و کینه در ذهن مردمان آن کشور از نه تنها کشور تجاوز کننده بلکه از مردمان عادی همان کشور هم می شود.


ادامه مطلب
درباره : قطاری به مقصد تاریخ , اقوام تاریخی ,
بازدید : 259
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

برچسب ها : بومیان آمریکا , آمریکا , بومیان , تاریخ آمریکا , تاریخ قاره آمریکا , تاریخ قاره جدید , تاریخ قاره نو , تاریخ قاره دراز , رانده شدگان , رانده شدگان از آمریکا ,
الگویی به نام ترکیه

الگویی به نام ترکیه

 

آیا رییس‌جمهور مرسی می‌تواند کشور را متحد کند؟
در آینده جواب این پرسش را درخواهیم یافت. با این حال، من اکنون به شکلی محتاطانه خوش‌بینم؛ به خصوص وقتی به تجربه‌ سیاسی در ترکیه نگاه می‌کنم که می‌تواند الگویی برای بررسی چالش‌های کنونی مصر هم باشد.


ادامه مطلب
شکستن فرهنگ ترس

شکستن فرهنگ ترس

اگر بتوان قوت و ضعف بهار عربي را در يك انديشه‌ واحد خلاصه كرد، اين انديشه‌ واحد را دانيل برومبرگ، يكي از مديران برنامه‌ مطالعات دموكراسي و حاكميت دانشگاه جورج‌تاون عرضه كرده است. به باور وي بهار عربي به اين دليل اتفاق افتاد كه ترس مردم عرب از رهبرهايشان ريخت ــ اما عرب‌ها متوقف شدند، زيرا ترس‌شان از همديگر هنوز نريخته است.

 


ادامه مطلب
کتاب ایران زمین

نام کتاب : ایران زمین

نام نویسنده : جمشید نغماچی

تعداد صفحات : 296 صفحه

موضوع : تاریخ ایران

تعداد مباحث : 8 بخش کلی

 

دانلود در ادامه مطلب ......


ادامه مطلب
کشف قاره آمریکا (تاریخ قاره آمریکا)
کشف قاره آمریکا
کریستف کلمب ، چینی ها یا اعراب؟
در سال 1902 ميلادي اولين كتاب درباره قاره امريكا نوشته شد. در اين کتاب درباره قاره امريكا و چگونگي كشف آن به طور مفصل صحبت شد. نگارش اين کتاب انجام مطالعات بسياري در قرن بيستم را به دنبال داشت.

ادامه مطلب
درباره : قطاری به مقصد تاریخ ,
بازدید : 576
امتیاز : نتیجه : 1 امتیاز توسط 2 نفر مجموع امتیاز : 2

برچسب ها : تاریخ , آمریکا , کاشف قاره آمریکا , کاشف آمریکا , کریستف کلمب , کریستف کلمب کیست؟ , کاشف آمریکا کسی است , کشف آمریکا , تاریخ آمریکا , تاریخ قاره آمریکا , اکتشافات تاریخی , کشف بزرگ کریستف کلمب ,
تاريخچه هنر

تاریخچه هنر در جهان باستان

تاریخ هنر به سرگذشت هنرهای زیبا، متشکل از هنرهای تجسمی، نمایشی، شنیداری و کلامی اشاره دارد و به سیر تحول آن در گذر تاریخ می‌پردازد. نقطهٔ آغاز تاریخ هنر در جهان، هنر ماقبل تاریخ و آثار هنری غارنشینان اغلب نقاشی‌ها و مجسمه‌های بدوی و ابتدایی از حیوانات و انسان‌ها است. و جهت مطالعه مطالب بيشتر به ادامه مطلب مراجعه كنيد.

 


ادامه مطلب

قالب وبلاگ