close
تبلیغات در اینترنت
تاریخ ایران
تاریخ ایران
آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
منبع الهام بخش براي فيلمنامه نويسان سرگردان 2 1333 firisheh91
مکان های گردشگری ترکیه و ارمنستان 1 954 firisheh91
ضعف شخصیت پردازی در سینمای ایران 0 937 manager
چگونه ایده های خود را پرورش دهیم؟ 2 1135 manager
چطور داستان خود را با سه سوال درباره شخصيت اصلي، بهتر نماييم؟ 0 885 manager
چگونه ایده های خود را پرورش دهیم؟ (قسمت دوم) 0 1162 lida
چگونه موضوع فیلم کوتاه را انتخاب کنیم؟؟؟ 3 999 lida
be khone bahaleeeeeeeeeeeeeeeee 1 667 nui_43
heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 1 441 nui_43
نرم‌افزارهای تدوین فیلم 4 905 alirezatorkaman
کتاب های کاردانی به کارشناسی معماری 0 472 tmoeini
رنگ زبان نشان دهنده چیست؟ 1 566 tmoeini
نویسندگی چیست؟ نویسنده کیست؟ 1 675 nui_43
تئاتر چیست؟ (قسمت دوم) 9 2206 manager
راهکارهای خروج از التهاب بازار ارز 0 365 alirezatorkaman
راهکارهای خروج از عدم تعادل بازار ارز 0 356 alirezatorkaman
ترفندهای دکوراسیون برای بزرگتر جلوه دادن اتاق نشیمن 0 511 alirezatorkaman
ترفند مجسمه سازیییییییییییییییییییییییییییییییی 0 493 alirezatorkaman
بنر سایت 1 380 lida
مقدمه ای بر هنر نویسندگی 2 642 lady_taraneh

منابع قدرت : پادشاهی و انواع آن

بنام خالق یکتا

منابع قدرت : پادشاهی و انواع آن

 

پادشاهی یا سلطنت

به انگلیسی: Monarchy‏ شکلی‌است از نظام حکومتیکه در آن فردی به عنوان رئیس کشوربه نام پادشاهیا ملکهدارد. این عنوان معنای خاص نمادی دارد. هگل ایران‌زمین را نخستین دولت شاهنشاهیمی‌نامد.

مشروعیتپادشاه با توجه به معنای خاص دینی و نمادی مقامش ممکن است منزلت «پدر» ملت را به او بدهد.

پادشاهی


ادامه مطلب
آیین سوگ سیاوش (سووشون)

بنام خالق یکتا

جالب است که بدانیم در دوره قبل از اسلام هم آئین عذاداری در فلات پر افتخار ایران وجود داشته است ، و یکی از این آئین ها که بیشترین درصد محبوبیت در سراسر پارس را داشته است سوشون نام دارد که در سوگ سیاوش اسطوره بزرگ ایرانی است.

سیاوش

آیین سوگ سیاوش (سووشون)

سوگ سیاوش و یا سیاوشان، نام آئین و نیز اماکنی است که در آن‌ها سوگ سیاوش گرفته می‌شده‌است. گستردگی سوگ سیاوش در ایران از آن جا معلوم می‌شود که علی رغم هزار و سیصد سال نفوذ اسلام در وجوه مختلف زندگی ایرانیان چند روستا در این منطقه ازهرات تا مازندران و جنوب آشتیان و یک مسجد درشیراز هنوز نام سیاوش دارد.

محل برگزاری آئین سیاوشان ونوروز سیاوشان.

(محل برگزاری آئین سیاوشان ونوروز سیاوشان.)

همچنین نشانه‌های سوگ سیاوش بر آثار سفالی کهن خوارزم و فرارود (ماوراءالنهر)، نقاشی‌های دیواری پنجکنتسغد، آثار سفالی جدیدتر و نیز در برخی از آئین‌های عزا و تعزیه در ایران امروز باقی مانده‌است.شواهد دیگری از بخش‌های اصیل اسطوره سیاوش در جاهای دیگر، از جمله هنر مینیاتور ایران هم بازمانده‌است.


ادامه مطلب
اولین فرمانده زن ایرانی

اولین فرمانده زن ایرانی

آرتمیس همیشه مورد احترام دربار و شخص شاه بود و غالبا مورد مشورت شاه قرار میگرفت و در شورای جنگی رای وی از آرا مهم محسوب میشد.

 اولین فرمانده زن ایرانی

 

 

 

 

 

 پدر آرتمیس لو گدامیس نام داشت. وی فرماندار شهرهالیکارناس مرکز کارپا بودو مادرش در جزیره ی کارت به دنیا آمده بود. در مورد ریشه ی نام این بانو دو نظر وجود دارد. ممکن است نام این بانو از الهه ی یونانی یعنی آرتمیس که در اسطوره‌های یونانی، خدابانوی شکار و ماه و حاصلخیزی بوده، به عاریت گرفته شده‌باشد و از طرفی دیگر ممکن است ریشه ی نام این بانو از واژه‌های ایرانی آرتا، آرت، آرته (از اوستایی یا پارسی کهن) که می‌تواند به بزرگ، خوب، پاک واژه‌شناسی شود، گرفته شده‌باشد. بنابر این واژه‌شناسی آرتمیس می‌تواند «بانوی پاک، بزرگ، ...» باشد.


ادامه مطلب
درباره : قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ ایران , نامداران تاریخ , مشاهیر وبزرگان جهان , شرح حال ,
بازدید : 205
امتیاز : نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 9

عدالت و قانون در زمان هخامنشیان

عدالت و قانون در زمان هخامنشیان

در زمان هخامنشیان برای آنکه کار محاکمات به درازا نکشد برای هر نوع دعوی مدت زمان معینی مقرر شده بود که می بایست در ظرف آن مدت حکم صادر شود.

 در زمان هخامنشیان به داوری و احقاق حق اهمیت داده میشد، چنانچه به نقل از هرودت مورخ نامی آورده شده است:

هخامنشی

ادامه مطلب
درباره : قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ ایران , نامداران تاریخ ,
بازدید : 196
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

برچسب ها : تاریخ , تاریخ ایران , هخامنشیان , سلسله هخامنشیان , دولت هخامنشی , کوروش کبیر , کوروش کبیر که بود؟ , زمان هخامنشیان , هخامنش , عدالت و قانون در زمان هخامنشیان , عدالت و قانون هخامنشیان , هرودت , هرودت کیست , هرودت که بود , گفته های هرودت , مورخ , بنیادگذار سلسله هخامنشی , تنظیم قانون در دولت هخامنشی , عهد هخامنشی , قضاوت در عهد هخامنشی , قانون در زمان هخامنشی , سلطنت داریوش , افلاطون , دادگاه های مختلف در این دوره , استبداد ایرانی یا نظمی اجتماعی ؟ , استبداد ایرانی , عدالت در زمان هخامنشیان , داتا , داتا چه بود , داتا چه بود؟ , داتا چه بوده , داتا چه بوده؟ , داتا چیست , انواع جرائم و مجازاتها در زمان هخامنشیان , داتا در دوران هخامنشی , قضاوت و داوری , شاه , شاهان , آئین دادرسی و روش محاکمه , حق عفو , حق عفو چیست , حق عفو یعنی چه؟ , حق عفو یعنی چه ,
قلعه هزار ساله شوشتر

قلعه هزار ساله شوشتر

قلعه سلاسل در استان خوزستان و در شمال‌غربی شهرستان شوشتر در کنار رودخانه شطیط قرار دارد. قدمت این قلعه بر طبق برخی روایات مربوط به دوره ساسانی می‌شود. ولی بر طبق گفته راولینسون این قلعه همان قلعه باستانی مربوط به دوران ساسانی نیست.
قلعه سلاسل بارها و بارها بازسازی شده و ویرانی‌هایی که در حال حاضر به چشم می‌خورد مربوط به قلعه دوران قاجار است. هرچند که امروز تمام عمارت های این قلعه تخریب شده‌اند و جز اتاق های زیر زمینی، شوادانها و تونلهای داریون چیزی از آن نمانده‌است.

2


ادامه مطلب
آب تخت جمشید در زمان‌ هخامنشی از کجا تامین می‌شد؟

 آب تخت جمشید در زمان‌ هخامنشی از کجا تامین می‌شد؟


نگاهی دقیق به وضع کنونی‌ تخت جمشید گویای عظمت‌ و آبادانی دوران گذشته پرافتخار آن است. وضعیت کنونی این مجموعه گسترده هر بیننده را به تفکر وامی دارد که‌ در زمان گذشته وضع عمومی آن چگونه بوده است؟ داریوش بزرگ به چه منظوری‌ این محل را انتخاب کرده و آب مورد مصرف ساکنین صفه و بستان‌سرای زیر آن از کجا تامین می‌شد؟


گرچه سال‌ها موضوع تامین آب موردنیاز تخت‌جمشید در زمان هخامنشی‌ مورد بحث و گفت‌وگو بوده است، ولی اخیرا بر اثر مطالعاتی که به وسیله نگارنده‌ انجام گرفت شاید تاحد زیادی چگونگی این امر روشن شود.
به طوری که از ظواهر بنا و آثار مکشوفه نمایان است تخت جمشید در زمان هخامنشی از دو قسمت تشکیل شده بود.


ادامه مطلب
ساختار نظام مالياتی در دولت سلجوقی

ساختار نظام مالياتی در دولت سلجوقی

سلجوقيان در محدوده سال‌هاي 431 تا 590 هجري امپراتوري گسترده‌اي را به مركزيت ايران شكل دادند كه از جيحون تا آناتولي و شام و در مقاطعي از كاشغر در تركستان تا لاذقيه در سواحل درياي مغرب (مديترانه) گسترش يافته بود.

 


ادامه مطلب
مکتب سلجوقی

مکتب سلجوقی

اولین مکتب نگارگری ایرانی

 

مکتب سلجوقی که مربوط به دوران حکومت سلجوقیان در ایران است اولین مکتب نگارگری ایران پس از اسلام است که در آن تاثیرات هنر ایرانی کاملا مشهود است و کم کم انگاره های هنر عربی ( مکتب بغداد) از آن کنار می رود و زدوده می شود.

سلجوقیان كه طایفه‌ای ترك‌تبار بودند و در زمان سامانیان ماوایشان در اطراف بحر خزر بود، در روزگار غزنویان در حدود سال 416 ه‌ق در ماوراءالنهر طغیان كرده، با وجود سركوب شدن توسط حكومت وقت، علم عصیان خود را بر زمین نگذاردند و پس از مرگ سلطان‌محمود غزنوی، با پسرش مسعود جنگیدند و بالاخره او را در نواحی مرو و سرخس شكست دادند و در سال 429 ه‌ق سلسله سلجوقی را در نیشابور تاسیس كردند. آن‌ها كه قدرت زیادی داشتند، تا سرزمین های نزدیک بغداد را به متصرفات خود ضمیمه كردند.

ادامه مطلب
درباره : هنر , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ ایران ,
بازدید : 563
امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 9

برچسب ها : هنر , مکتب سلجوقی , هنر نقاشی , انواع هنر , انواع هنر کدامند؟ , هنر نگارگری , نقاشی , نگارگری , مکاتب هنری , مکاتب هنری ایرانی , مکاتب هنر نقاشی , مکاتب هنر نگارگری , مکاتب نگارگری , مکاتب نگارگری ایرانی , سلجوقیان , کهنترین مینیاتور , اولین مکتب نگارگری ایرانی ,
هنر مجسمه سازی و تاریخچه آن (قسمت دوم)

هنر مجسمه سازی

24

مجسمه‌سازی، تندیس گری یا پیکرتراشی هنر همگذاری یا ریخت (شکل) دادن به اشیاء است. این با هم قرار دادن یا ریخت-دهی ممکن است در هر اندازه یا با هر سازمایه‌ای (مصالحی) انجام گیرد.
به فرآورده های این هنر تندیس یا مجسمه گفته می‌شود. هر پیکر یا سازه سه بعدی که به منظور دارا بودن یک بیان هنری آفریده شده را می‌توان تندیس نامید.
البته باید توجه داشت که هر شکل دادنی را مجسمه سازی نمی گویند بلکه باید در ورای آن یک فکر ایده یا یک نواوری وجود داشته باشد.
مجسمه سازی یکی از قدیمیترین و پویاترین هنرهاست، و مجسمه ساز (بیشتر پیکر تراش) در طول تاریخ معمولا از اعتبار زیادی برخوردار بوده است.


ادامه مطلب
درباره : هنر , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ ایران ,
بازدید : 569
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : هنر , انواع هنر , هنرمند , مجسمه , مجسمه سازی , هنر مجسمه سازی , هنر مجسمه سازی در ایران باستان , ایران باستان , پیکر تراش , تندیس گری , هنر تندیس گری , پیکرتراشی , هنر پیکرتراشی , تاریخچه مجسمه سازی , تاریخ هنر ,
رویارویی سلطان صاحبقران با دنیای مدرن

تاریخ ايران
رویارویی سلطان صاحبقران با دنیای مدرن

عصر قاجار را که از پس از برآمدن آقامحمدخان شروع و در اواخر قرن 14 هجری به سلطان احمدشاه ختم شد، می‌توان یکی از ادوار مهم و تاثیرگذار تاریخ ایران در عرصه بین‌المللی و دیپلماسی دانست. برخورد فرهنگ ایرانی با اروپایی در سال‌های آغازین عصر انقلاب صنعتی و جنگ‌های متمادی با دولت روسیه خود انقلابی عظیم برپا کرد که باعث شد ایرانیان فاصله خود را با اروپا درک کرده و در اثر رویارویی با تمدن جدید به اصلاحاتی اساسی در ساختارهای بنیادین کشور خود دست بزنند.


324


ادامه مطلب
درباره : اقتصاد , تاریخ اقتصاد , قطاری به مقصد تاریخ , تاریخ ایران , رویداد های تاریخی ,
بازدید : 228
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : رویارویی سلطان صاحبقران با دنیای مدرن , سلطان , تاریخ , تاریخ اقتصاد , اقتصاد , صاحبقران , سلطان صاحبقران , دنیای مدرن , عصر قاجار , تاریخ ایران , آقا محمد خان قاجار , اقتصاد در عصر قاجار ,
کتاب ایران زمین

نام کتاب : ایران زمین

نام نویسنده : جمشید نغماچی

تعداد صفحات : 296 صفحه

موضوع : تاریخ ایران

تعداد مباحث : 8 بخش کلی

 

دانلود در ادامه مطلب ......


ادامه مطلب
هنر در عصر اشكانيان

هنر و معماری در دوره اشكانی

هنر دوره اشکانی را می‌توان به سه بخش جغرافیایی-تاریخی: هنر اشکانی، هنر فلات ایران و هنر میان‌رودان تقسیم نمود. اولین بخش هنر اشکانی پیدا شده در مهردادکرت، ترکیبی از هنر یونانی و ایرانی در راستای سنت‌های هخامنشی و سلوکی است. بخش دوم آن، گویای تاثیر آثار هنری دوره هخامنشی می‌باشد و بخش سوم بتدریج با گذشتن مرزهای اشکانی از میان‌رودا شکل گرفته است.

نقوش متداول به جا مانده از دوران اشکانی معمولا شامل تصاویری از شکارهای سلطنتی و اهدای نشان توسط پادشاهان است. استفاده گسترده از این نقوش منجر به استفاده حتی توسط حاکمان محلی شده بود. این نقوش معمولا شامل انواع نقش برجسته، فرسکو و دیوارنگاری می‌شد همچنین از الگوهای هندسی و طرح گیاهان به صورت گچ بری برو دیوار نیز استفاده می‌شده است.


ادامه مطلب

قالب وبلاگ